حمل و نقل هوایی - ارسال مرسوله

 

حمل و نقل هوایی - ارسال مرسوله
 

امروزه یکی از مهمترین مسائلی که تأثیر زیادی در فعالیت های تجاری و کسب و کارهای بزرگ دارد حمل و نقل هوایی است که از آن به عنوان شاخصی برای رشد مردم از نظر اقتصادی یاد می‌ شود. این نوع از حمل و نقل باعث پیشرفت در فعالیت های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین موجب افزایش گردشگری و سطح اشتغال در بین جامعه می‌ شود.

از این رو در این مقاله که در سایت کاراپست آن را مشاهده می‌‌کنید، می‌خواهیم این نوع حمل و نقل را باهم بررسی کنیم.


حمل و نقل هوایی چیست؟

این نوع حمل و نقل روشی است برای افزایش سرعت و امنیت ارسال کالا توسط انسان از جایی به جای دیگر که به ‌صورت داخلی و خارجی امکان پذیر است. به عبارتی این روش را سریع ترین روش پست بین المللی می‌ دانند. اگر می‌ خواهید برای پست کالا یا بار خود مناسب ترین و سریع ترین روش ممکن را انتخاب کنید، این روش بهترین گزینه خواهد بود.

پیشرفت حمل و نقل هوایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آنها می‌ توان عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و طبیعی را نام برد. اگر بتوان قوانینی که باعث محدودیت فعالیت های هوایی می‌شوند را حذف کرد می‌ توان کمک شایانی به پیشرفت این نوع حمل و نقل نمود. همچنین در این حمل و نقل شرکت‌های هواپیمایی داخلی خدمات بسیار زیاد و گوناگونی ارائه می‌ دهند که شامل ارسال مرسوله، تحویل آن، خدمات زمینی فرودگاه و... می‌باشد.


ارسال هوایی مرسوله

حمل و نقل هوایی کالا به دو صورت انجام می‌ پذیرد.

نوع اول حمل و نقل کالاهای تجاری است که به آن کارگو می‌ گویند و نوع دوم حمل و نقل کالاهای مسافران است که به فریت معروف است.

برای مرسولاتی که پست خارجی می‌شوند از هواپیماهای مخصوصی مانند بلوگا استفاده می‌ شود که بوسیله ی آن مرسوله به کشور دیگری پست می‌ شود. اگر از حمل و نقل هوایی برای جابجایی بار استفاده شود، به ازای هر کیلوگرم تا حداکثر ۲۰ دلار بیمه خواهد شد و اگر این مقدار کافی نباشد با توجه به ارزش بار، بیمه به صورت جداگانه خریداری می‌ شود.


مزایا و معایب این نوع حمل و نقل

حال که با انواع و تعریف حمل و نقل هوایی آشنایی پیدا کردیم بد نیست باهم برخی از مزایا و معایب آن را مرور کنیم.

مزایای ارسال هوایی مرسوله

از مزایای حمل و نقل کالا به این روش می‌ توان 2 مورد زیر را نام برد:

1. مهمترین عامل حمل از طریق هواپیما سرعت آن است که نسبت به حمل و نقل زمینی بسیار سریع تر می‌باشد و آن را از دیگر روش های حمل و نقل متمایز کرده است.

2. از دیگر مزیت هایی که این روش نسبت به بقیه روشها دارد می‌ توان به ایمنی بیشتر آن اشاره کرد. مرسوله در داخل هواپیما آسیب چندانی به آن وارد نمی‌ شود و ارسال هوایی آن احتمال آسیب دیدگی کالا را به حداقل ممکن می‌ رساند.


معایب ارسال هوایی مرسوله

دو مورد از معایب آن را هم باهم بخوانیم:

1.بزرگترین مشکل این روش، هزینه ی بالایی است که نسبت به بقیه روشها دارد. که به همین دلیل خیلی از مردم روشهای دیگر را ترجیح می‌ دهند. اگر از پس مخارج این روش بر می‌ آیید ، این نوع بهترین گزینه برای شماست.

2. دیگر مشکلی که این روش دارد این است که با هواپیما نمی‌ شود هرنوع کالایی را پست کرد. معمولاً کالاهایی با ابعاد متوسط و با حجمی‌ سبک از طریق هواپیما قابل حمل هستند و برای مرسولاتی از مدلهای دیگر بیشتر از حمل و نقل زمینی و یا دریایی استفاده می‌ شود.