انواع خدمات پست کالا

 

انواع خدمات پست کالا
 

با سکنی گزیدن مردم در نقاط مختلف دنیا، نیاز به ارسال کالا ها و بار های مختلف و به طور کلی خدمات پستی در سراسر جهان پدید آمد. همچنین با گسترش تجارت الکترونیک این امکان وجود داشت که فرد کالایی را از دور ترین شهر ها خریداری نماید و با استفاده از انواع خدمات پست کالا آن را درب منزل خود تحویل گیرد.

خدمات ارسال کالا به تدریج گسترش یافته و انواع مختلفی پیدا کرده اند. در ادامه به برخی از انواع ارسال مرسوله اشاره می گردد.


انواع خدمات پست کالا

بخشی از بار یا LTL

این نوع پست بسیار محبوب و رایج می باشد و عده زیادی از آن استفاده می نمایند. در این نوع ارسال مرسوله، کالای شما تنها بخشی کوچک از کل کالاهایی است که به جایی فرستاده می شوند. در واقع کالای شما در کنار کالاهای دیگری که در حال ارسال هستند قرار می گیرد و به این ترتیب شما هزینه کمتری را خواهید پرداخت.


کل بار یا TL

این نوع اسال کالا، مناسب برای کالاهایی می باشند که دارای بسته بندی نیستند و نیازمند مراقبت های خاصی مانند کنترل دما و ... می باشند. هزینه این نوع ارسال بالا می باشد اما در مقابل برای مواقعی مناسب است که قصد ارسال سریع بار را دارید.


حمل و نقل دریایی

این نوع یکی از انواع خدمات پست کالا می باشد. این نوع ارسال مناسب برای ارسال کالاهای دریایی از طریق پست بین المللی می باشد که در آن تحویل بار از مبدا و به مقصد از طریق بنادر صورت می گیرد.همچنین تحویل گیرنده کالا باید شخصا اقدام به ترخیص کالای خود نماید.


حمل و نقل هوایی

این نوع حمل و نقل بالاترین رتبه را در ارسال سریع کالا از آن خود نموده است. حمل هوایی بار برای ارسال بار تداراکات خاصی را در نظر می گیرد. به طور کلی این نوع از پست کالا برای بسته های کوچک و وزن محدود مناسب می باشد.


حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی یکی از فراگیرترین و مقرون به صرفه ترین شیوه‌های ارسال کالا می باشد. این شیوه از حمل و نقل برای کالاهای خطرناک و مواد خام معمول است.


پست سریع

این نوع نیز یکی از انواع خدمات پستی می باشد که بسیار رایج و همه گیر شده است. و بیشتر مناسب برای ارسال مدارک و اسناد و بسته های کوچک است. این نوع از ارسال مرسوله جهت جا به جایی کالا هم در پست داخلی و هم در پست بین المللی استفاده می شود.


صندوق شخصی

صندوق شخصی یکی از خدمات پستی می باشد که از طریق آن فرد می تواند بسته های خود را در صندوقی که در اداره پست اجاره نمود است تحویل گیرد. مزیت این روش آن است که فرد می تواند به جای بیان کردن آدرس خود به فرستنده بسته پستی، یک شماره اعلام نماید.


ارسال پیغام صوتی از طریق پست

این روش یکی از انواع خدمات پستی می باشد که از طریق آن تماس گیرنده بدون محدویت زمانی و مکانی می تواند پیغام صوتی خود را برای فرد مورد نظر خود ارسال نموده و گیرنده نیز شماره رمز خود را وارد نموده و پیام های مورد نظر خود را بشنود. بخش بازاریابی سازمان ها، وزارت خانه ها، شرکت ها، نیروهای انتظامی، کسبه و بازاریان و سایر افراد در صورت تمایل می توانند اقدام به اخذ اشتراک و دریافت شماره صندوق پستی صوتی خود نمایند.


نتیجه گیری

در مقاله حاضر با برخی از انواع خدمات پست کالا آشنا شدید. لازم به ذکر است که خدمات پستی تنها محدود به موارد فوق نمی باشد و انواع دیگری از خدمات ارسال کالا نیز وجود دارند که شخص با توجه به بودجه و زمان خود یکی از روش ها را ترجیح می دهد.