انواع روش‌های ارسال بار

 

انواع روش‌های ارسال بار
 

به طور کلی ارسال بار و یا کالا، به جابه جایی اجناس و اقلام مختلف گفته می شود. جابه جایی اجناس یا می تواند بین کشورهای مختلف صورت گیرد که به آن پست بین المللی گفته می شود و یا بین شهرها و استان‌های داخل کشور صورت گیرد که به آن پست داخلی گفته می شود. از جمله روش‌های ارسال بار می توان به حمل و نقل دریایی، حمل و نقل زمینی و حمل و نقل هوایی اشاره کرد.

هرکدام از این روش‌ها مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند. شما می توانید با توجه به عواملی مانند زمان ارسال، هزینه ی حمل و نقل و حجم و وزن بار روش دلخواه خود را انتخاب کنید. حال در این مقاله از کاراپست به بررسی هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت:


انواع روش‌های ارسال بار

ارسال بار از طریق حمل و نقل دریایی

بسیاری از کالاها به دلیل حجم و وزن زیاد و یا طولانی بودن مسیر باید از طریق دریا حمل شوند. ارسال بار از طریق دریا نسبت به سایر روش‌ها ارزان‌تر است. حمل و نقل دریایی برای ارسال بارها بصورت فله و عمده بسیار مناسب است. از جمله ی این کالاها می توان به نفت خام، زغال سنگ، محصولات کشاورزی، بنزین و غیره اشاره کرد.

ترابری دریایی بهترین راه صادرات یا واردات کالا میان کشورها است. زیرا امکان ارسال بار از این طریق به اکثر کشورهای جهان امکان‌پذیر است. حدود ۹۰ درصد از تجارت بین المللی هر کشور از طریق دریا انجام می شود.

ترابری دریایی بهترین راه صادرات یا واردات کالا میان کشورها است. زیرا امکان ارسال بار از این طریق به اکثر کشورهای جهان امکان‌پذیر است. حدود ۹۰ درصد از تجارت بین المللی هر کشور از طریق دریا انجام می شود. همچنین در این روش گازهای آلاینده تولید شده نسبت به روش هوایی کمتر است. از این رو حمل و نقل دریایی در حفظ محیط زیست نیز موثرتر است

کشور ایران نیز از شمال به دریای خزر و از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس محدود می شود. اما عمده‌ی حمل و نقل بار از طریق مرزهای دریایی در جنوب کشور انجام می شود. از جمله کشورها در تجارت بین المللی و واردات کالا به ایران می توان به چین، کره جنوبی و غیره اشاره نمود. برخی از کالاهای وارداتی به ایران عبارتند از تجهیزات پزشکی، تجهیزات هواپیما، خودرو و... .


ارسال بار از طریق حمل و نقل زمینی

یکی دیگر از انواع روش‌های ارسال بار و کالا حمل و نقل زمینی است. این روش خود به سه بخش حمل و نقل جاده ای، شهری و ریلی تقسیم می شود. حمل و نقل جاده‌ای از قدیمی ترین روش‌ها در ارسال کالا است. این روش در زمان‌های قدیم بوسیله‌ی اسب، الاغ، شتر و غیره صورت می گرفته است. امروزه ارسال بار از این طریق بوسیله‌ی خودرو یا کامیون انجام می شود. سرعت و دقت ارسال بار در روش حمل و نقل جاده‌ای برای بسیاری از کالاها مناسب

در حمل و نقل شهری انتقال کالا از نقطه‌ای از شهر به نقطه‌ای دیگر صورت می گردد. این کار توسط کامیون‌های نسبتا کوچک، وَن‌ها، اتوبوس و غیره انجام می شود.

حمل و نقل ریلی نقش زیادی در تجارت بین الملل ندارد. اما می توان برخی از کالاها را از این طریق به سایر کشورها ارسال کرد. برخی از کالاهایی که از این روش جابه جا می شوند عبارتند از خودرو، زغال سنگ، سنگ آهن و غیره.


ارسال بار از طریق حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی روشی پرسرعت و مطمئن در ارسال بار است. اما این روش برای ارسال بار و کالا در حجم و وزن زیاد، مناسب نیست. این روش برای کالاهایی که وزن و حجم زیادی ندارند، کالاهای گران قیمت و یا کالاهایی که باید مسیر طولانی را در مدت زمان کمی طی کنند بسیار مناسب است. حمل و نقل هوایی نسبت به سایر روش‌ها پر هزینه تر است.

در پایان باید بگوییم که گاهی ممکن است برای ارسال بار از یک نقطه از جهان به نقطه‌ی دیگر مسافت زیادی طی شود. از این رو برای انتقال آن باید از روشهای مختلف حمل و نقل استفاده شود. به این روش از حمل و نقل که خود ترکیبی از چند روش است حمل و نقل مرکب گفته می شود.