حمل و نقل زمینی – حمل و نقل ریلی

 

حمل و نقل زمینی – حمل و نقل ریلی
 

یکی از قدیمی ترین راه های جابجایی کالا در جهان، حمل و نقل زمینی است. در صنعت پیشرفته امروزی، حمل و نقل زمینی از نظر قیمت و سرعت، جهت حمل بسیاری از محموله ها مناسب است. حمل و نقل زمینی شامل دو سبک عمده سیستم حمل و نقل ریلی و جاده ای می باشد که در این مقاله از کاراپست به بررسی آن می پردازیم.


حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی انواع مختلفی در مقیاس های خارجی و داخلی دارد.

شیوه حمل زمینی کالا به وسیله ی کامیون ها و تریلی ها با استفاده از ناوگان زمینی یا ریلی امری کاملا رایج است. سالهاست که عمده محمولات کشور از مبدا ترکیه و اروپا به مقاصد مختلف مثل کشورهایCIS از این روش حمل می شود.

یکی از نکات مهم در حمل ونقل زمینی ، صدور بارنامه و اهمیت آن می باشد که شامل مشخصات و نشانى فرستنده، مبداء ارسال مشخصات و نشانى گیرنده، تعداد و اندازه و وزن و نوع کالا، مقصد دریافت و هزینه کرایه حمل و نقل کالا می باشد.

تعداد نسخه هاى بارنامه حداقل باید سه نسخه باشد که به فرستنده، گیرنده و متصدّى حمل و نقل داده مى‌شود و لازم است تا به امضای طرفین نیز برسد.

یکی از مزایای حمل و نقل جاده ای نیاز به سرمایه کمتر می باشد. همچنین این خدمات می توانند به صورت Door To Door باشند که به این معنی است که حمل کالا و محموله به‌صورت درب به درب یا از انبار به انبار انجام می شود. ضمن اینکه این روش نیاز به تخلیه به‌وسیله ی جرثقیل‌های بندر نیست و خطرات ناشی از طوفان و باران‌ها در حمل دریایی آن را تهدید نمی کند. حمل زمینی راه حل مناسب و امن برای اکثر محمولات می باشد.


حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی روشی مطمئن برای حمل و نقل انواع بار و کالا در حجم بالا می باشد. قطارها به دلیل برخورداری از کابین های طویل و حجیم که نوع آنها با توجه به نوع بار مشخص می شود، می توانند کالاهای زیادی را به صورت مطمئن و سریع از طریق خطوط ریلی جابجا کنند. شرکت حمل و نقل ریلی، راه آهن،بارنامه، بلیط، مشتری و نمایندگی های مجاز در این حوزه دخیل هستند.

ترانزیت ریلی شامل حمل کالا از طریق راه آهن به صورت داخلی یا بین المللی است. ترانزیت محمولات از طریق جاده های ریلی فقط با انعقاد قرارداد و صدور بارنامه ممکن خواهد بود که در آن شرکت مربوطه در قبال حمل کالای مشتری مسئول خواهد بود.

حمل و نقل بین المللی کالا از طریق خطوط ریلی به همکاری دو یا چند کشور با زیرساخت های لازم نیازمند است. با فراهم آوردن امکانات حمل و نقل ریلی می توان بخش عظیمی از ترانزیت بین المللی را به کشور اختصاص داد. کشورهای آمریکا، روسیه و چین در این حوزه پیشرو هستند.


اهمیت نوع کالا در حمل و نقل ریلی

نوع کالا نقش مهمی در تعیین ناوگان حمل و نقل بین المللی و داخلی دارد. استفاده از حمل و نقل ریلی به دلیل مصرف سوخت کمتر، ایمنی بالاتر، درگیری کمتر نیروی انسانی و کیفیت حمل، می‌تواند انتخاب مطمئنی در حمل کالاها باشد.


مزیت حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی در شهرها و بین‌ شهرها امن‌ترین و از نظر زیست‌محیطی سالم‌ترین شیوه حمل و نقل است.از اهداف حمل ونقل ریلی انتقال و افزایش بار از ۳۴ میلیون تن به ۹۱ میلیون تن و نیز جابجایی ۴۳ میلیون مسافر در سال آتی خواهد بود.

تعداد زیادی از کشته شدگان ریلی افرادی هستند که متاسفانه به حریم ریلی تجاوز می‌کنند.

یکی از محورهای اصلی نقشه ایمنی راه؛ کاهش خودرو محوری و حرکت به سمت ریلی پایه شدن است. در حمل و نقل ریلی معمولاً فراوانی حوادث ریلی پایین ولی شدت اثر آن از نظر هزینه و اعتبار بسیار بالا است.